How do I use math in everyday life? Like this?

How do I use math in everyday life? Like this? | OH, YOU ASK HOW MUCH DOES THE CHEWING GUM COSTS? LET X BE THE PRICE OF THIS CHEWING GUM, 2X - 50 = 124. PLEASE SOLVE THE EQUATION. | image tagged in math | made w/ Imgflip meme maker
96 views, 2 upvotes, Made by ChiHinLi 3 months ago math
Add Meme
Post Comment
reply
[deleted]
3 ups
The price of gum is too damn high......
reply
1 up
Finding Neverland Meme | DO PEOPLE SOLVE EQUATIONS IN REAL LIFE ONLY WHEN YOU'RE HELPING YOUR SON WITH HIS MATH HOMEWORK | image tagged in memes,finding neverland | made w/ Imgflip meme maker
Flip Settings

Created with the Imgflip Meme Generator

Show embed codes
IMAGE DESCRIPTION:
OH, YOU ASK HOW MUCH DOES THE CHEWING GUM COSTS? LET X BE THE PRICE OF THIS CHEWING GUM, 2X - 50 = 124. PLEASE SOLVE THE EQUATION.
hotkeys: D = random, W = like, S = dislike, A = back
Feedback